Skip to content ↓

About Consilium

Consilium Academies is a multi-academy Trust working across the North of England. It has nine academy schools located in Yorkshire, the North West, and the North East. Consilium is dedicated to enriching lives and inspiring ambitions for both students and colleagues.

Meet our Staff

Meet our dedicated staff, here to support your child to achieve their full potential whilst at Heworth Grange:

Senior Leadership Team:
  • A Denholm - Headteacher
  • V Carter - Deputy Headteacher - Curriculum & Standards
  • C Froom - Assistant Headteacher - Assessment & Remote Learning
  • J Hulse - Deputy Headteacher - Teaching, Learning & Professional Learning
  • M Searles - Assistant Headteacher - Personal Development
Pastoral Team:
  • L Anderson - Attendance Manager
  • C Bell - Careers and LRC Co-ordinator
  • P Blanchard - Director of Mental Health
  • H George - Director of Pastoral Care
  • A Hetherington - Attendance Assistant
  • D Longhurst - Attendance Assistant
  • S Reid - Innovation Centre Manager
  • J Tait - EAL Manager
  • M Tiggs - Head of Personal Development and RE
Heads Of Year:
  • L Benson - Year 7
  • J Maynard - Year 8
  • L Gates - Year 9
  • R Chippindale - Year 10
  • H George - Year 11
Safeguarding Team:
  • A Haddon - Director of Welfare
  • C Onions - Safeguarding Manager
SEND Team:
  • J Mitchell - SENDCO/Assistant Headteacher
  • A Kelly - Deputy SENDCO

Administration Team:
  • K Gordon - Business Support Officer
  • J Scott - Business Support Officer
  • K Doherty - Administration Assistant
  • D Forster - Administration Assistant/Staff Wellbeing Support
  • J Warren - Administration Assistant
  • M Williams - Administration Assistant
  • S Smith - Exams and Data Officer
Applied Learning:
  • L McMahon - Head of Applied Learning
  • M Grigg - Teacher of Business Studies/T&L Team
Art:
  • K Wanless - Head of Visual Arts
  • S Kilpatrick - Teacher of Art
Computing:
  • G Bainbridge - Head of Computing
  • J Hope - Teacher of Computing/Lead co-curriculum
English:
  • H McDonald - Associate Assistant Headteacher - English
  • J Patterson - Quality of Education Lead - English
  • C Tunnicliff - Head of English
  • A Cleeves - Teacher of English
  • L Gibbons - Teacher of English/KS3 co-ordinator of English
  • H Jeffries - Teacher of English
  • J Mitcham - Teacher of English
  • A Peart - Teacher of English
  • S Sherriff - Teacher of English
Food/Technology:
  • J Thompson - Head of Design Technology
  • C Waggit - Teacher of Food Technology/Cover Supervisor
  • S Hill - Teacher of Food Technology
  • C Nicod - Teacher of Technology
Humanities:
  • C Buxton - Head of Geography
  • T Graham - Head of History
  • S Rostron - Geography Teacher/Head of Achievement KS3
  • R Frame - Teacher of Geography
  • L Greenwood - Teacher of History /T&L Team
  • C Swatts - Teacher of History/T&L Team
  • N Thompson - Teacher of Geography
  • M Winter - Teacher of Geography
Maths:
  • K Maddock - Associate Assistant Headteacher - Maths
  • R Kinghan - Quality of Education Lead - Maths
  • J Johnston - Head of Maths
  • D Chalk - Teacher of Maths
  • D Khachikian - Teacher of Maths
  • J Lee - Teacher of Maths
  • C Loftus - Teacher of Maths
  • R Moore - Teacher of Maths
MFL:
  • L Rump - Head of MFL
  • K Davis - Teacher of Italian
  • C Morgan - Teacher of MFL
  • V Smith - Teacher of MFL
  • R Williams - Teacher of MFL
Music:
  • C Hudson - Head of Arts
  • E Anderson - Teacher of Music/Rewards Lead
  • N Hughes - Teacher of Music
PE:
  • D Beresford - Head of PE
  • S Brooks - Deputy Head of PE
  • S Rennie - PE Teacher/Head of Achievement KS4
  • R Morris - Newcastle United Foundation Co-Ordinator 
  • B Vause - Teacher of PE/School Sports Partnership Lead
Performing Arts:
  • S Owens - Interim Head of Expressive and Performing Arts
  • R Burford - Teacher of Dance
  • J Scobie - Teacher of Dance
  • G Gatenby - Teacher of Dance
  • Z Slade - Teacher of Drama
Science:
  • D Nicholson - Quality of Education Lead - Science
  • M Murray - KS3 co-ordinator - Science
  • V Fenwick - Head of Science
  • H Browne - Teacher of Science
  • G Gardner - Teacher of Science
  • J Laws - Teacher of Science
  • J Mather - Teacher of Science
  • L Shreeve - Teacher of Science
  • C Wassell - Teacher of Science
Student Support:
  • D Abrahamson - Teaching Assistant
  • L Ambler - Teaching Assistant
  • Z Amine - Teaching Assistant
  • J Breakingbury - Teaching Assistant
  • V Carr - Counsellor 
  • A Gray - Teaching Assistant
  • C Gregory - Teaching Assistant
  • D Hall - Teaching Assistant
  • G Henderson - Teaching Assistant
  • L Korsbo - Cover Supervisor
  • D Kudlacik - Teacher/Cover Supervisor
  • A Mills - Teaching Assistant
  • N Pinkney - Teaching Assistant
  • A Turnbull - Teaching Assistant

Site Staff:
  • D Watts - Site Manager
  • S Mullen - Caretaker
Technical:
  • D Forsyth - Technology Technician
  • A Hollamby - Performing Arts & Media Technician
  • M Hawkins - Senior Science Technician
  • D Stones - Science Technician
  • C Wright - Senior ICT Support Engineer